Šedá litina

200 Unibar 200

Jedná se nejměkčí třídu Unibar (120-200 HB), kterou doporučujeme všude, kde platí požadavek na dobrou obrobitelnost a nízkou pevnost v tahu včetně odolnosti proti opotřebení.

Navíc, vzhledem k feritické struktuře, doporučujeme tuto třídu do aplikací vyžadujících dobrou tepelnou vodivost.

Povrch u Unibar 200 je však horší oproti ostatním jakostem, které vykazují větší tvrdost a tedy lepší kvalitu povrchu.


250 Unibar 250

Třída Unibar 250 nabízí skvělou kombinaci pevnosti a odolnosti proti opotřebení a průměrnou tvrdost (160-230 HB), zatímco si uchovává odpovídající obrobitelnost a vynikající možnost povrchových úprav.

Tlumení hluku a vibrací je u této jakosti rovněž dobré.


300 Unibar 300

Jedná se o jednu z nejtvrdších tříd (190-260 HB), která díky své perlitické struktuře nachází uplatnění v aplikacích s vysokou pevností v tahu popř. odolností proti opotřebení.

Její povrchová úprava je lepší než povrchová úprava u měkčích tříd, neboť vykazuje lepší odolnost proti zadírání.


350 Unibar 350

Jedná se o nejtvrdší třídu s nejvyšší odolností (220-280 HB v závislosti na rozměru).

Její nejdůležitější vlastností je skutečnost, že její struktura je perlitická také na vnějším okraji (90% perlit) a je tedy vhodná k aplikacím, u kterých se požaduje vysoká odolnost proti opotřebení v částech umístěných v blízkosti vnějšího povrchu tyče.

Navíc tato vlastnost umožňuje provedení tvrdého povrchu. Tato jakost se vzhledem k vysokému obsahu fosforu (0,3 - 0,6 %) doporučuje v případě nutnosti vyšší odolnosti proti opotřebení, než kterou vykazuje plně perlitická struktura, jako např. u vodítek ventilu apod.

Vysoce pevná třída Unibar 350 (HB 250-310) s jemným grafitem (ID-IE) ve středu tyče je také jedním z největších přínosů pro životnost součástí a odolnost proti zadírání.